Важливо: Умови та порядок приватизації присадибної земельної ділянки

Дуже часто у громадян виникають питання щодо безоплатної передачі їм у власність земельних ділянок комунальної власності, на яких знаходиться індивідуальні житлові будинки (присадибні ділянки).

Присадибна ділянка – це земельна ділянка, на якій розміщений житловий будинок, господарські будівлі і споруди. Якщо у Вас немає документа про право власності на присадибну ділянку, то Вам необхідно здійснити оформлення цього права власності.

Чому слід оформити документи на право власності? Без цих документів Ви не можете: захистити свої права у разі, якщо на Вашу землю хтось зазіхатиме; відстояти межі своєї ділянки у разі суперечки з сусідом; передати ділянку дітям, родичам (подарувати або передати у спадщину); продати ділянку чи здати її в оренду; побудувати новий будинок, добудувати  або узаконити наявний.

Важливо знати, що згідно з Земельним кодексом України Ви можете тільки один раз безоплатно тримати у власність одну присадибну ділянку, площа якої не перевищує (тобто може бути і меншою): у селі – 25 соток, у селищі – 15 соток, у місті – 10 соток.

Порядок оформлення права власності на земельну ділянку, якою Ви користуєтесь, закріплено нормами Земельного кодексу України. До органу місцевого самоврядування, на території якого розташована земельна ділянка, необхідно подати клопотання про безоплатну передачу земельної ділянки у власність. У заяві зазначити  своє прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання, суть порушеного питання, тобто прохання передати у власність присадибну земельну ділянку. До заяви потрібно додати копії паспорта, а також копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Зверніть увагу, що разом із заявою слід обов’язково подати технічну документацію щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із вже присвоєним кадастровим номером ділянки. Витяг  з Державного земельного кадастру можна замовити онлайн, а також письмово через відділ ЦНАПу, який знаходиться у складі органу місцевого самоврядування.

Важливо знати, що земельне законодавство встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та користувачами при проведенні кадастрових зйомок. Проте це не означає, що сусід може безпідставно відмовити у такому погодженні, вимагаючи, наприклад, перенесення межі на свою користь. Усі свої вимоги він має аргументувати і підтвердити документально ( державним актом на право власності на земельну ділянку, матеріалами інвентаризації земель, технічною документацією на землю) Відмову, не підкріплену доказами, можна оскаржити у судовому порядку.

Після прийняття рішення органом місцевого самоврядування щодо безоплатної передачі у власність земельної ділянки необхідно оформити право власності на присадибну ділянку. Для цього необхідно звернутись до державного реєстратора (працює при виконавчому комітеті органу місцевого самоврядування) для отримання Витягу з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Для отримання Витягу необхідно надати державному реєстратору наступні документи: витяг з Державного земельного кадастру, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, витяг з рішення сесії про безоплатну передачу земельної ділянки у власність, квитанцію про сплату коштів за реєстрацію права власності на нерухоме майно.

З моменту отримання Витягу про реєстрацію права власності на земельну ділянку Ваші права на землю будуть захищені, а Ви станете повноправним власником своєї присадибної ділянки.

Відділ будівництва, комунального господарства та газифікації.