15 березня – всесвітній день захисту прав споживачів

У 1983 році день 15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.

Історія починається з 15 березня 1962 року, коли президент США Джон Кеннеді виступаючи зі зверненням до Конгресу та об’єднань споживачів вперше проголосив права споживачів – право на безпеку, право на інформацію, право на вибір, право бути почутим.

Згідно з статтею 50 Конституції України, держава встановлює, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та відшкодування завданої шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення.  Правовий рівень захисту прав споживачів, забезпечується і статтею 42 Конституції України, де вказано, що держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

За роки незалежності створена законодавча база, яка, в основному, забезпечує права споживачів. У травні 1991 року був прийнятий Закон України «Про захист прав споживачів». Одними із найважливіших його постулатів є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг.

Проте всі ми знаємо, що незважаючи на норми чинного законодавства на наші прилавки потрапляють і неякісна харчова продукція, і неякісні товари широкого вжитку. Часто споживачі отримують послуги, рівень яких є надто незадовільним. Тому, Всесвітній день захисту прав споживачів – ще один привід подякувати тим, хто пильнує інтереси споживачів.

Кожен з нас – споживач. Нам гарантоване право на якісну, безпечну продукцію, товари та послуги, адже це здоров’я нашої нації.

Щиро радимо – вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!

І.М. Сибіра, головний спеціаліст управління економічного розвитку,

проектної діяльності та інвестицій