28 квітня – Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, вперше проведеного американськими і канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, загиблих та  постраждалих на роботі.

У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.
За рішенням Міжнародної організації праці 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці, щоб привернути увагу до проблем сьогодення.  В Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006 виданий 18.08.2006).

Пандемія COVID-19 обумовила вибір теми Всесвітнього дня охорони праці і у 2021 році. Минулого року вірус зупинив життя цілої планети і внаслідок цього, звичайно, постраждали як роботодавці, так і працівники. Наслідки негативного впливу коронавірусної інфекції на сферу праці доводиться долати до цього часу. Разом з кризою прийшло усвідомлення важливості зміцнення систем безпеки та здоров’я на роботі (далі — БЗР), включно зі службами безпеки та охорони здоров՚я, як на національному рівні, так і на рівні підприємств. Саме тому Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем БЗР та спрямованим на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.

Масштабний перехід на дистанційну роботу містить потенційні ризики для безпеки та здоров’я працівників, а саме психосоціальні ризики та ризики насильства. У 2021 році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі присвячений залученню потенціалу елементів системи БЗР, визначених у Конвенції 2006 року про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі (№ 187). МОП прагне показати важливість створення стійких систем БЗР та інвестування коштів у них. Організація висвітлюватиме як регіональні, так і національні приклади зменшення і попередження поширення COVID-19 на робочому місці.

Для того, щоб День охорони праці на вашому підприємстві став ефективним інструментом, залучіть до участі у заходах якнайбільше працівників. Обговоріть проблемні питання та проведіть круглі столи не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками — так вони побачать, що вас насправді турбує безпека персоналу. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем. На великих підприємствах слід проводити Тиждень охорони праці.

Для того, щоб належним чином організувати День охорони праці, підготуйте наказ про проведення заходів, затвердьте план та кошторис. У наказі потрібно вказати цілі, підготовчі заходи, тематику, строки та відповідальних осіб. План необхідний для того, щоб усі працівники легко та швидко зорієнтувалися, де й коли проводитимуть круглі столи, конкурси та інші заходи.

Розпорядженням міського голови за №52-ра  від 1 квітня 2021 року затверджено відповідний план  заходів з підготовки та проведення на території Нововолинської міської громади Дня охорони праці у 2021 році під девізом: «Передбачити, готуватися та реагувати на кризу – інвестуймо зараз у стійкі системи БЗР», з яким можна ознайомитись на сайті міської ради. Відділ з питань праці