Соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» від 6 жовтня 2021 № 1040, запроваджено новий механізм виплати компенсації громадянам, які надають соціальні послуги з догляду та мають відповідну професійну підготовку.

Впровадження в дію постанови умовно розподілено на три етапи.

Перший етап. Підготовка та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду.

Особам, які будуть надавати соціальні послуги на професійній основі без  здійснення підприємницької діяльності для отримання компенсації необхідно пройти професійне навчання основам догляду. Для цього необхідно звернутися до управління соціального захисту населення з заявою про бажання пройти таке навчання.

Другий етап. Звернення особи,яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійнійоснові.

За наданням соціальних послуг мають право звернутись особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та є:

• громадянами похилого віку;
  • особами з інвалідністю;
  • невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування;
  • дітьми з інвалідністю;
  • дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг.

Особа, яка потребує надання соціальних послуг з догляду, звертається до управління соціального захисту населення  із заявою про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Також особа, яка потребує надання соціальних послуг з догляду у своїй заяві може зазначити прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи, яка надаватиме соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Третій етап. Організація надання фізичними особами соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Компенсація призначається і виплачується фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшли підготовку та перепідготовку з основ догляду і, які:

• не перебувають у трудових відносинах;
  • не є фізичними особами – підприємцями;
  • не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, зокрема адвокатської, нотаріальної діяльності);
  • не перебувають на обліку як безробітні.

Кількість осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на професійній основі фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, не обмежується, але загальна кількість годин, за які нараховується компенсація, має становити не більше ніж 360 годин на місяць.

Компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, призначається і виплачується згідно з договором.