COVID-19: Методи діагностики та профілактики

COVID-19 нікуди не зник. Власне тестування запобігає поширенню хвороби.

Не дотримання протиепідемічних заходів, низький рівень тестування на нові хвилі поширення COVID-19 у світі можуть стати причиною більш інтенсивного епідсезону (жовтень 2022 – травень 2023) в Україні порівняно з минулим роком. Це може спричинити зростання кількості випадків захворювання на COVID-19

На сьогодні є два дієві інструменти запобігання поширенню COVID-19.

1.Вакцинуватися. Це єдиний шанс захиститися від важкого перебігу хвороби. Для цього потрібно: звернутися до найближчого медичного закладу; взяти паспорт; прийти й отримати щеплення.

2. Зробити тест у разі появи симптомів ГРВІ, якщо він позитивний – самоізолюватися та зателефонувати сімейному лікарю або звернутися до найближчого закладу, отримати направлення на безплатне тестування або швидкий тест. Якщо виникають якісь питання необхідно передзвонити на гарячу лінію МОЗ 0 800 60 20 19.

Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:

– ПЛР-тести. Їхня чутливість найбільша в період між 7 та 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок з носа і ротоглотки;

– Швидкий тест на визначення антигену SARS – CoV-2, який використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання               (результат готовий за 15-30 хвилин), проте точність – зазвичай нижча. Результати таких тестів найбільш вірогідні в умовах інтенсивної циркуляції вірусу серед населення й у тих випадках, коли зразок матеріалу береться в період найбільшої зараженості носія інфекції. Якщо експрес-тест виявився позитивним, то підтвердження методом ПЛР не є обов’язковим.

Скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 може безоплатно зробити сімейний лікар людям із підозрою на COVID-19 чи з ознаками інших ГРВІ.

Питання, чи можна самостійно використовувати антибіотики при захворюванні на COVID-19. Категорично — ні!

Не існує антимікробного препарату, який би подіяв на всі види бактерій. Саме тому призначення антибіотиків – справа виключно лікаря.

Антибіотики – це суперзброя для боротьби з бактеріями. І як всяка суперзброя, вони мають побічні ефекти та повинні призначатися та прийматися під наглядом спеціалістів. Фахівці з використанням антибіотиків – лікарі, і тільки вони. Якщо ж використовувати антимікробні препарати безконтрольно, можна нашкодити не лише своєму здоров’ю. Антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при вірусних інфекціях, бо антибіотики безпорадні в боротьбі з ними. Не займайтесь самолікуванням. Лише лікар може чітко визначити, коли варто приймати антибіотики і які саме. Не переривайте курс антибіотиків самостійно. І навіть, якщо в інструкції написано приймати 5 днів, а лікар каже 7, то очевидно треба дотримуватись рекомендації лікаря. Інструкція не враховує ваших особливостей на відміну від вашого лікаря. Ніколи не використовуйте самовільно антибіотики з пачки, яка залишилася після курсу лікування. Не діліться цими ліками з іншими та не радьте їх приймати.

Вакцинуйтесь, стежте за гігієною рук, тримайтесь якомога далі від хворих. Якщо ви повернулись з вулиці, перед їжею, після того, як, погладили котика, після туалету, після громадського транспорту мийте руки з милом. У випадках, коли немає можливості помити руки, – є антисептик. Це і є профілактика захворювань, і можливість зменшити кількість використаних антибіотиків.

Негайно звертайтесь до лікаря, якщо антибіотики, які він приписав, не полегшують симптоми захворювання. Можливо, вам необхідно підібрати інший препарат. Пам’ятайте: коли справа дійшла до антибіотиків, і загалом – у питаннях, що стосується здоров’я, не слухайте пересічних громадян без медичної експертизи. Якщо ви хворієте, зверніться по медичну допомогу, бо призначати антибіотики – тільки справа лікаря.

Турбота про своє та здоров’я близьких – це обов’язок кожного під час війни. Тому у разі появи симптомів ГРВІ (підвищення температури, головного болю, втоми, кашлю, болю в горлі, чхання, нежитю тощо) необхідно звертатись до сімейних лікарів, щоб встановити точний діагноз. Лише так можна подбати про себе і близьких, запобігти новим спалахам захворювання і не навантажувати систему охорони здоров’я. Здорові українці пришвидшують нашу перемогу на своєму фронті.

Турбота про здоров’я – твій внесок у перемогу!!!