З квітня 2023 впроваджують електронні рецепти на рецептурні ліки: що необхідно знати пацієнтам

Електронні рецепти в Україні запроваджують у кілька етапів. Запуск е-рецепту на антибіотики стартував влітку минулого року, е-рецепт на наркотичні засоби почали формувати восени 2022-го. Цьогоріч у квітні розпочинається третій етап – електронні рецепти на рецептурні ліки.

Цифровий інструмент сприятиме захисту здоров’я пацієнтів та зменшить випадки самолікування. Адже рецептурні препарати є досить ефективними при лікуванні сотень захворювань, однак неправильне застосування ліків може мати серйозні наслідки.
Запровадження е-рецепта на рецептурні ліки буде впроваджуватися поступово. Пацієнт зможе обирати, за яким рецептом він купуватиме ліки в аптеці – електронним чи паперовим.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, електронний рецепт з квітня поширюватиметься, зокрема, на такі ліки:
· антибіотики;
· протисудомні засоби;
· гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
· препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
· деякі антигельмінтні препарати;
· деякі вітаміни;
· кроворозріджуючі препарати;
· антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
· стероїдні лікарські засоби;
· деякі ліки проти болю, кашлю, антигістамінні та заспокійливі.
Отримати е-рецепт можна буде у лікарів державних, комунальних та приватних клінік, а також лікарів-ФОПів. Під час огляду лікар формує електронне призначення, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків.

Якщо пацієнт має хронічне захворювання чи потребує продовження лікування, е-рецепт можна отримати дистанційно у сімейного лікаря з яким укладена угода. Важливо завчасно перевірити інструкцію лікарських засобів, які особа вживає, та якщо вони рецептурні – подбати про отримання відповідного рецепта у свого лікаря у квітні для того, щоби надалі безперешкодно та правомірно придбати ліки за рецептом в аптеці.