В Асоціації міст України наголошують,що держава, а не місцеве самоврядування, має долати наслідки COVID-19

Відбулося засідання Правління Асоціації міст України, в якому взяв участь Нововолинський міський голова Борис Карпус. Було прийняте звернення, де наголошують, що вже понад рік місцеве самоврядування, в міру своїх можливостей, надає значну підтримку суб’єктам малого бізнесу. Внаслідок цих дій місцеві бюджети мають надзвичайно великі втрати, які не можуть не відбиватися на інших важливих сферах життєдіяльності громад.

Правління Асоціації міст України просить з державного бюджету забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які зазнали збитків через поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Уряд хоче покласти на бюджети місцевого самоврядування компенсації підприємцям за збитки під час карантинних обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-19. В Асоціації міст України наголошують, що ця ініціатива загрожує вкрай негативними наслідками для громад.

Зокрема, йдеться про:
Соціальна нерівність

Щоб здійснити такі доплати потрібно відволікти кошти з бюджетів розвитку, тобто від ремонтів доріг, реновації інфраструктури, відновлення та будівництва шкіл, дитсадків, амбулаторій тощо. Але тоді без зарплати залишаться робітники, які працюють на цих об’єктах.


Погіршення рівня послуг

Бюджети територіальних громад на 2021 рік уже сформовані, і виділення коштів на доплату підприємцям зумовить скорочення видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальні послуги, компенсації пільг громадянам із перевезень та зв’язку.


Зубожіння громад

Бюджети громад у 2021-го і так несуть суттєві витрати, оскільки як і в 2020 році продовжують забезпечувати під час карантинних обмежень перевезення пасажирів комунальним транспортом; здійснювати значні витрати на охорону здоров’я, доплати медикам, придбання медичного обладнання та засобів протиепідемічного захисту.


Репутаційні ризики для місцевого самоврядування та його лідерів

Уряд, бувши неспроможним розв’язати питання державного значення, намагається перекласти відповідальність на місцевий рівень. Тобто створюється негативний імідж місцевого самоврядування в очах підприємницької спільноти та усього суспільства.