Звіт Служби у справах дітей за 2021 рік

Одним із найважливіших завдань служби у справах дітей є захист прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків.
Станом на 01 грудня 2021 року на обліку в службі перебувало 99 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 98 з яких влаштовано до сімейних форм виховання.

Із 99 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку служби у справах дітей 83 дітей влаштовано на виховання у сім’ї опікунів (піклувальників), 12 – у дитячі будинки сімейного типу, 3 – у прийомні сім’ї; 1 –знаходиться на повному держаному забезпеченні.

Протягом 2021 року на первинний облік поставлено 10 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, з них: 6 влаштовано до сімей громадян під опіку (піклування), 4 дітей в дитячий будинок сімейного типу.
Усім дітям, поставленим на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування надано статус відповідно до чинного законодавства.
У службі у справах дітей створений та постійно функціонує Єдиний електронний банк даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і громадян, що бажають узяти їх на виховання. Сформовано банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають підстави для усиновлення. На місцевому обліку перебуває 10 дітей, які підлягають усиновленню.

За звітний період з обліку було знято 20 дітей, з них 17 – у зв’язку з досягненням повноліття, 3 – у зв’язку з усиновленням.
На кінець 2021 року у громаді функціонувало 5 дитячих будинки сімейного типу та 3 прийомні сім’ї, до яких на виховання спільне проживання влаштовано 37 вихованців.
З метою соціального та правового захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах, у громаді діє Програма соціального та правового захисту дітей, попередження безпритульності та бездоглядності серед дітей на 2021–2024 роки. На виконання Програми у 2021році в частині придбання матеріалів для проведення поточного ремонту житла дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа виділено 90000грн. з міського бюджету. Дані кошти реалізовані: 3 дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа придбано будматеріали для проведення ремонту житла.
На виконання цільової соціальної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у 2021 році за кошти бюджету територіальної громади придбано однокімнатну квартиру, у сумі 300000грн., яку передано у фонд соціального призначення та виділено особі з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Також у рамках згаданої програми у житлі двох осіб даної категорії, яке їм належить на праві власності, проведені ремонтні роботи, за кошти місцевого бюджету. (200000грн.).

Службою у справах дітей постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо права зарахування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на квартирний облік за місцем їх походження. На кінець 2021року на соціальному квартирному обліку перебуває 4 дитини даної категорії та 14 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (з них 7 забезпечені соціальним житлом) та на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов – 13 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 4 дитини даної категорії.

Службою у справах дітей здійснюється постійний контроль за дотриманням житлових та майнових прав дітей. Також проводиться контроль за додержанням прав дітей через проведення обстежень їх умов проживання про що складаються відповідні акти. Дані акти наявні в особових справах дітей, також є щорічні висновки про стан утримання, навчання та виховання дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування.
Служба у справах дітей здійснює організаційне забезпечення діяльності комісії з питань захисту прав дитини. У 2021 році проведено 24 засідання даної комісії, на яких були розглянуті питання, що стосувалися прав та інтересів дітей.

З 1 січня 2021 року службою у справах дітей виконавчого комітету Нововолинської міської ради підготовлено та подано на розгляд виконкому 150 проектів рішень, які стосувалися інтересів дітей.
На обліку в службі у справах дітей виконавчого комітету Нововолинської міської ради на кінець 2021 року перебувало 59 дітей, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах, що проживають у 29 сім’ях. З них: 4 – як такі, що зазнали насильства (1 – психологічне, 2 – фізичне, 1 – сексуальне), 55 – проживають у сім’ях, в яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків.
Протягом року на облік поставлено 31 дитину зазначеної категорії, знято – 18 дітей.

Службою у справах дітей здійснюються заходи щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах. Протягом року:
– проведено 350 обстежень умов проживання дітей у сім’ях;
– направлено 32 подання у міський відділ поліції щодо притягнення до адмінвідповідальності батьків, які ухиляються від виконання батьківських обов’язків;
– підготовлено та подано до суду 5 позовних заяв про позбавлення батьків, які неналежно виконують свої батьківські обов’язки батьківських прав, та 2 позови про відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав;
– 5 дітей були негайно вилучені від батьків через загрозу їх життю та здоров’ю.

З дітьми, що опинились в складних життєвих обставинах, щомісячно у школах, на засіданнях рад профілактики проводяться профілактично-виховні бесіди про відвідування занять, шкідливий вплив алкогольних напоїв та тютюнових виробів на організм дитини.
Служба у справах дітей співпрацює з громадськими та благодійними організаціями, які надають адресну допомогу дітям, що перебувають у складних життєвих обставинах, та їх сім’ям. Серед яких ВОБФ «Карітас-Волинь» та ГО «Нове життя». За їх сприяння щороку сім’ї, у яких виховуються діти, зазначеної категорії отримують продуктові набори до Великодніх та Різдвяних свят. До Дня Святого Миколая кожна дитина отримала подарунки та солодощі, а також мала змогу подивитись лялькову виставу. До першого вересня усі діти були забезпечені канцтоварами та необхідним шкільним приладдям.

Службою у справах дітей спільно з Нововолинським міським центром соціальних служб, сектором ювенальної превенції Нововолинського ВП ГУ НП проводяться рейди у сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах, комп’ютерні зали, торгівельні заклади. З початку 2021 року службою проведено 27 рейдів «Вулиця», «Підліток», «Сім’я», під час яких було виявлено 2 дітей, з них 1 дитину було направлені до притулку служби у справах дітей облдержадміністрації м. Рожище, 1 – передано батькам.
На дітей, які перебувають на обліку служби, розроблені і затверджені на засіданнях Комісій з питань захисту прав дитини індивідуальні плани соціального захисту дитини, в яких передбачено здійснення заходів зацікавленими структурами для задоволення потреб дитини у розвитку й вихованні.

Працівники служби у справах дітей займаються підготовкою матеріалів щодо захисту прав та інтересів дітей, а також приймають безпосередню участь у судових справах. За участю представників служби в судах загальної юрисдикції представлені права дітей у минулому році у 96 судових засіданнях по справах адміністративного, цивільного та кримінального характеру.
У 2021 році за участю служби для дітей були проведені: у квітні – вітання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з нагоди Великодніх свят, у червні заходи до Міжнародного Дня захисту дитини; у грудні вітання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування з нагоди Новорічних та Різдвяних свят із врученням від місцевої влади солодких подарунків.