Перейменування вулиць та провулків: чи потрібно мешканцям переоформляти документи?

У зв’язку із початком процесу перейменування вулиць та провулків у Нововолинській міській територіальній громаді, юридичний відділ виконавчого комітету Нововолинської міської ради повідомляє мешканців нашої громади про вплив зміни назв вулиць та провулків на жителів.

За яких умов необхідно вносити зміни у документи на житло та чи тягне це за собою фінансові витрати?

Документи, котрі посвідчують право власності особи на нерухомість не втрачають свою чинність після зміни назви вулиці, на якій вони розташовані. Чинне законодавство не передбачає необхідності внесення змін до документів про право власності на нерухоме майно (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу тощо) у випадку перейменування вулиці чи провулка, на якому розміщена нерухомість.

Водночас у разі потреби (необхідність купівлі-продажу чи дарування нерухомості), власник майна, щодо якого відбулися зміни, має право звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.  Тобто, якщо власник захоче подарувати, продати чи передати у спадок власну нерухомість, у документах, що будуть оформлюватись на нового власника, вже буде вказана нова назва вулиці чи провулку. Проте на вартості послуг нотаріуса це не позначиться, так як покупець та продавець платитимуть нотаріусові таку ж суму, як і в тих випадках, коли назва вулиці чи провулку не змінюється.

Чи потрібно змінювати місце реєстрації?

Оскільки зміна назви вулиці чи провулку не є зміною реєстрації місця проживання, обов`язку вносити подібні зміні законодавством не передбачено. Перереєстрацію місця проживання особи можна здійснити під час зміни прізвища чи заміни паспорта, тобто коли існує безпосередня потреба.

Варто зазначити, що на сьогодні реєстрація чи зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV та до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою КМУ від 07.02.2022 №265.

У разі прийняття рішення про перейменування вулиць чи провулків населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої на підставі відповідних актів вносяться зміни до реєстру територіальної громади, із збереженням попередніх даних, із подальшим внесенням цієї інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Зазначені відомості за бажанням особи вносяться до відповідних документів, що містять відомості про місце проживання/перебування.

Чи виникає потреба у внесенні змін до відомостей про місцерозташування юридичної особи?

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV зміна відомостей про місцерозташування юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації.

Перейменування вулиці місцерозташування юридичної особи є зміною місцерозташування юридичної особи, що передбачає необхідність внесення відповідних змін в установчі документи, змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб, повідомлення банківських установ і контрагентів про зміну реквізитів у діючих договорах, виготовлення нової печатки, бланків тощо.

Водночас, Закон не встановлює граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцерозташування, таким чином, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін.

За проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів благодійних організацій та юридичних осіб, пов’язаних із прийняттям Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” адміністративний збір не справляється.

Головний спеціаліст юридичного відділу Олександра ШАЛИНА